ZÁKLADNÍ ŠKOLA • ProjektyComenius regio • celý článek
Projekt Comenius regio | 13.10.2012 Zpět na seznam aktualit Comenius regio

Partnerství Comenius Regio finančně podporují bilaterální mezinárodní spolupráci na úrovni obcí a regionů. Umožňují úřadům s působností ve školním vzdělávání, školám a dalším organizacím z obou regionů spolupracovat na jednom nebo více tématech společného zájmu. Cílem partnerství je zlepšení vzdělávacích možností v oblasti školního vzdělávání. V tomto projektu navazala spolupráci obec Dětmarovice z České republiky a gmina Haźlach z Polska.

Škola bude spoluorganizátorem a organizátorem ekologických a zdraví podporujících aktivit pro všechny zůčastněné v projektu tj. Občanů, pracovníků, rodičů a žáků. Budeme realizovat miniprojekty podporující povědomí o ochraně životního prostředí. Účast na miniprojektech a na akcích budou zahrnuty do plánů práce školy. Budeme podporovat komunikaci mezi organizacemi  zapojenými do projektu jak na české straně tak mezi českými a polskými účastníky projektu. Škola se bude rovněž podílet na evaluaci projektu. Škola bude spolupracovat v oblasti vzdělávání s partnerskou školou gminy Haźlach "Szkolou podstawovou im. Trzech brati".

BESEDA O EKOLOGII

BYLINKY V KUCHYNI

4. třída,  únor 2013                                    tř. uč.  Mgr. Hana Klusová

tak jsme vysadili bylinky, budeme je pečlivě zalévat a snad nám něco vyroste  :-)

- koukněte, všechny bylinky nám  rostou, jen mátě se moc nechce J

VÝMĚNA PEDAGOGŮ

Listopad 2012

Výměna zkušeností

V listopadu 2012  se pedagogové naší školy zúčastnili projektu mezi polským Hazlachem a českými Dětmarovicemi. Cílem projektu byla výměna zkušeností učitelů mateřských, základních i středních škol. Do Dětmarovice přijelo 6 polských pedagogů, kteří se společně s českými  pedagogy účastnili náslechů ve vybraných hodinách. Prohlédli si vybaveni učeben, diskutovali se žáky i pedagogy. Polští učitelé se seznámili se vzdělávacími soustavami obou zemí, praxí při výuce vybraných předmětů a věnovali se společným otázkám v problematice vzdělávání.

DEN ZEMĚ

2013

26 kwietnia br. 20-osobowa grupa uczniów z klas III-VI wraz z opiekunami p. Joanną Somerlik i p. Anną Kawik gościła w szkole partnerskiej w Detmarovicach, gdzie wzięła udział w obchodach Dnia Ziemi w tamtejszej szkole. Po przejściu przez bramę czasu przenieśliśmy się w dawne czasy, gdzie trzeba było wykazać się znajomością roślin i zwierząt, umiejętnością strzelania z łuku, łowienia ryb, czy przeskakiwania z kamienia na kamień. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni przez naszych partnerów, a uczniowie z nagrodami i dyplomami wrócili pełni wrażeń do hażlaskiej podstawówki.

VÝMĚNA KUCHAŘEK

Listopad 2013

Pro zástupce partnerských obcí se v rámci této celodenní akce uskutečnila výměna zkušeností mezi kuchařkami z obou partnerských škol zaměřený na krajové speciality, výměnu receptů a ochutnávku regionálních produktů.

V rámci projektu vytvořili děti z obou partnerských škol Minikuchařky jako propagaci zdravého životní stylu. Děti využily vypěstované bylinky a vytvořené herbáře, aby si vyzkoušeli nahradit sůl bylinkami .

Tyto zkušenosti budou i nadále využívány k propagaci česko-polské spolupráce.

TURNAJ VE FLORBALLE

Žáci obou partnerských zemí se zúčastnili dne 17.12.2012 florbalového turnaje „ZŠ Dětmarovice vs. ZŠ Třech bratrů v Hazlachu“. Žáci obou škol bojovali ze všech sil, aby pro svou školu získali titul. Po usilovném boji nakonec zvítězila ZŠ Třech bratrů v Hazlachu.

SPORTOVNÍ DEN V HAZLACHU

Je květnové ráno a žáci 1. a 6. třídy se chystají prožít svůj den u kamarádů v polském Hažlachu. Odjíždíme autobusem a za půl hodiny jsme u cíle. Vítá nás paní ředitelka a po chvíli nás překvapí požární poplach, příjezd hasičů, hašení požáru a ukázka hasičské techniky.

Po oficiálním zahájení v tělocvičně přichází čas na soutěžení.

Děti z 1. třídy se včleňují mezi žáky z Hažlachu a vytvářejí smíšené týmy. Hraje se obdoba naší vybíjené. Hra nemá vítězů ani poražených, hraje se pro radost.

Žáci 6. třídy se společně s polskými kamarády přesouvají za sportem na školní hřiště. Hrají florbal a ringo.

Po dopoledni plném sportu nastává čas na občerstvení a krátkou prohlídku školy a potom nás paní ředitelka vede za hranici obce. Cestou pozorujeme okolní přírodu, míjíme daňčí farmu. Asi po 20 minutách jsme na místě. Lesníci tu pro nás připravili táborák. Opékáme buřtíky, pochutnáváme si a odpočíváme. Na zpáteční cestě nás překvapila bouřka a déšť, ale i tak to byl pro nás příjemný den v hezkém prostředí ve společnosti milých a přátelských lidí.

VYSTOUPENI ŽÁKŮ NA UMĚLECKÉ PŘEHLÍDCE V HAŽLACHU

24.5.2014

Kulturní vystoupení 4 žáků Základní školy a Mateřské školy Dětmarovice v Polsku v partnerské škole im.Trzech brati v Hazlachu. Vystoupili 2 žáci ze 4.třídy s pěveckým vystoupením a 2 žačky ze 6. třídy s recitačním vystoupením na Festynu sztuky dětí z partnerské školy.