ZÁKLADNÍ ŠKOLA • Škola • celý článek

ZŠ a MŠ Dětmarovice

Tisková zpráva - škola v přírodě | 24.06.2018 Zpět na seznam aktualit Škola

Páťáci z Dětmarovic se týden „učili“ v beskydské přírodě

Kluci a holky z páté třídy Základní školy Dětmarovice si užili jeden z posledních týdnů školního roku v Beskydech. Na zážitkovou školu v přírodě plnou dobrodružství, sportování a výletů jim přispěla 70 000 korun Elektrárna Dětmarovice ze Skupiny ČEZ.

„Dětmarovické děti jsou vystaveny smogu mnohem déle než jejich kamarádi z jiných koutů republiky, proto každý den prožitý na horách se pozitivně projevuje na jejich zdravotním stavu a celkové pohodě. Elektrárna Dětmarovice rozhodně není největším znečišťovatelem ovzduší – to znečišťují hlavně ostravské průmyslové firmy a také polské elektrárny – přesto naši školu podporuje dlouhodobě. Jsme rádi, že máme souseda, který se chová odpovědně,“ řekl ředitel ZŠ Dětmarovice Robert Lindert.

Pobyt na horách si užívali i učitelé. „Bylo fajn prožít s dětmi týden v jiném prostředí, poznat je blíže, jak se chovají ve svém volném čase. Jelikož žáci pátého ročníku v září postupují na druhý stupeň, tak to pro nás všechny bylo nejen příjemné zakončení školního roku, ale i celého prvního stupně,“ shrnula své dojmy třídní učitelka Hana Klusová.

Žáci dětmarovické školy si týden v Beskydech opravdu užili. Plnili bobříky, byli se podívat na Satinské vodopády a zahráli si spoustu her. Pobyt v hotelu Rajská bouda jim zpestřil celodenní výlet, při kterém se podívali do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, během exkurze ve frýdeckomístecké Marlence ochutnali skvělé dorty z medu a prohlédli si Frýdecký zámek.

„Děti nejvíce kvitovaly právě tento výlet a sportování na hřišti. Také byly nadšené z ubytování a stravy, která byla velice chutná,“ dodala Hana Klusová.

Elektrárna Dětmarovice, která na školu v přírodě přispěla, je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a přes 800 000 GJ tepla. Teplem zásobuje Bohumín a Orlovou, od podzimu bude vytápět také dolnolutyňskou farmu Bezdínek, která bude ve velkých sklenících celoročně pěstovat rajčata.

Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ

Dětmarovice 1002